مقایسه انواع کارت باشگاه مشتریان

کارت وفاداری مشتری: مقایسه انواع هوشمند، مغناطیسی و بارکدی

کارت وفاداری مشتری، کارت باشگاه مشتریان، لویالتی کارت (Loyalty Card) و اسامی مشابهی از این قبیل اشاره به موجودیتی دارند که یک مشتری به عنوان شناسه ارتباط با فروشگاه از فروشنده دریافت می کند. در واقع کارت وفاداری یا کارت عضویت مشتری در باشگاه مشتریان، یک موجودیت فیزیکی (قابل لمس) است که مشتری خود را مالک آن می داند و واسطه ایست که می تواند در تکرار خرید توسط مشتری موثر واقع شود.

افزایش نرخ بازگشت مشتری با استفاده از کارت وفاداری

وجود کارت به عنوان یک موجودیت قابل لمس به تکرار خرید توسط مشتری و مراجعات مکرر وی به مرکز خرید کمک می کند. به این ترتیب که کارت فیزیکی ممکن است دائماً همراه مشتری باشد و یا مشتری هر از گاهی آن را میان وسائل خود بیابد و و ترغیب شود پاداشی که در کارت ذخیره شده یا تخفیفی که استفاده از کارت نصیبش می کند را استفاده نماید. در واقع مشتری اعتبار ریالی یا امتیاز داخل کارت را به عنوان طلب خود از فروشگاه تصور می کند و علاقه مند است حداقل جهت بررسی اینکه با این اعتبار چه چیزی عایدش می شود و یا چه کالایی را می تواند ارزان تر بخرد دوباره به فروشگاه سر بزند.

کارت وفادارسازی

در نگاهی دیگر کارت به عنوان یک شئ قابل روئیت ممکن است توسط سایرین نیز دیده شود و این سئوال برایشان پیش بیاید که این کارت چیست و به چه دردی می خورد؟ توضیحات دارنده کارت به فرد سئوال کننده ممکن است آن فرد را نیز به مراجعه به فروشگاه، خرید و دریافت کارت مشابه ترغیب نماید یعنی استفاده از کارت برای برنامه وفاداری و باشگاه مشتریان منجر به تبلیغ دهان به دهان برای مجموعه شما نیز می گردد.

نرم افزار باشگاه مشتریان نوپردازان (سیستم کارت وفاداری) سازگار با انواع کارتهای وفاداری

بنابراین کارت به عنوان یک رسانه می تواند در افزایش نرخ بازگشت مشتریان شما موثر باشد نسبت به اینکه پاداش را فقط در حساب مشتری (در نرم افزار وفاداری) ذخیره نماییم که هیچ نمود خارجی ای ندارد.

افزایش نرخ بازگشت مشتری

اکنون که اهمیت وجود کارت در برنامه های وفاداری و باشگاه مشتریان مشخص شد به بررسی مهمترین انواع آن از نظر فناوری ساخت می پردازیم.

کارت وفاداری هوشمند

این نوع کارت دارای یک تراشه الکترونیکی است که عملیات شناسایی کارت از طریق ارتباط دستگاه کارتخوان با این تراشه صورت می گیرد. این کارت برای خوانده شدن نیازی به دید مستقیم توسط کارتخوان ندارد و از داخل کیف پول مشتری نیز قابل شناسایی است. یکی از موارد مهم استفاده از این نوع کارت زمانی است که برخی شعب فروشگاه ارتباط اینترنتی پایداری ندارند و ما می خواهیم اطلاعات فردی و اعتباری مشتری بین شعب تبادل شود. در این حالت اطلاعات مشتری به صورت رمز شده و امن داخل کارت مشتری – همچنین بانک اطلاعاتی صدور کارت – ذخیره می شود و به محض خوانده شدن توسط کارتخوان سایر شعب به بانک اطلاعاتی آن ها نیز اضافه خواهد شد. قیمت کارت هوشمند نسبت به سایر انواع کارت بیشتر است و برای استفاده از آن حتماً نیاز به دستگاه کارتخوان هوشمند می باشد.

کارت وفاداری هوشمند
کارت وفاداری هوشمند

از محاسن کارت وفاداری هوشمند می توان به سرعت بخشیدن به شناسایی مشتری و امنیت بیشتر در حفاظت از اطلاعات اشاره نمود.

کارت وفاداری مغناطیسی

این نوع کارت مشابه کارت های عابر بانک مرسوم است. پشت آن یک نوار رنگی (قالباً مشکی) وجود دارد که در واقع حامل کد شناسایی مشتری می باشد. این نوع کارت نیز برای خوانده شدن نیاز به کارتخوان ویژه دارد. با کشیدن کارت مغناطیسی در شیار کارتخوان، کد شناسایی آن خوانده شده و به نرم افزار وفاداری ارسال می گردد. به این ترتیب نرم افزار وفادارسازی قادر به شناسایی مشتری می شود. کارت و کارتخوان این مدل نسبت به مدل هوشمند ارزان تر ولی نسبت به کارت بارکدی گرانتر هستند. همچنین امنیت آن نسبت به کارت هوشمند کمتر اما از کارت بارکدی بیشتر است. سناریوی جابجایی اطلاعات به شکل آفلاین به دلیل ظرفیت کم حافظه این کارت زیاد مرسوم نیست بنابراین برای استفاده از این نوع کارت ها می بایست نرم افزار و بانک اطلاعاتی سیستم وفاداری مشتریان در دسترس باشد.

کارت وفاداری مغناطیسی
کارت وفاداری مغناطیسی همراه کارتخوان

کارت وفاداری بارکدی

این نوع کارت یکی از ارزان ترین انواع کارت وفاداری می باشد. جنس آن از PVC است و مشابه سایر کارت های وفاداری شامل طرح، لوگو و اطلاعات ارتباط با فروشگاه می باشد. همچنین یک بارکد یکتا نیز به منظور شناسایی مشتری پشت یا روی کارت چاپ شده است. برای شناسایی این کارت می توان از دستگاه بارکدخوان فروشگاهی استفاده نمود اما بدون بارکدخوان نیز قابلیت شناسایی دارد. بنابراین این نوع کارت هم به لحاظ قیمت خود کارت و هم از این نظر که بدون کارتخوان نیز قابل استفاده است از مقرون به صرفه ترین انتخاب هاست. امنیت این نوع کارت کم است زیرا می توان مشابه بارکد آن را روی کارت دیگری چاپ نمود.

کارت وفاداری بارکدی
کارت وفاداری بارکدی و بارکدخوان

سیستم کارت وفاداری نوپردازان قابل ارائه با انواع کارت های وفاداری هوشمند، بارکدی و مغناطیسی

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله بررسی شد هر یک از انواع کارت وفاداری نقاط ضعف و قوتی نسبت به هم دارند که می بایست در انتخاب کارت مناسب مد نظر قرار گیرد. برای سهولت انتخاب، این مزایا و معایب در جدول زیر لیست شده اند:

نوع کارتامنیت اطلاعات سرعت شناساییقیمت کارت و کارتخوانتبادل آفلاین داده هاقابل استفاده بدون کارتخوان
کارت هوشمندامنیت زیاد (کپی پذیری سخت و فنی)زیاد (با نزدیک شدن کارت به کارتخوان)زیادتر از نوع مغناطیسیمیسر استخیر
کارت مغناطیسیامنیت متوسط (کپی پذیر)کم (با کشیدن کارت در شیار کارتخوان)زیادتر از نوع بارکدیمرسوم نیستخیر
کارت بارکدیامنیت کم (کپی پذیر)نسبتاً زیاد (با اسکن توسط بارکدخوان)ارزانتر از سایرینمیسر نیستبله

لطفاً برای دریافت مشاوره و انتخاب کارت و نرم افزار وفاداری مناسب کسب و کار خود، با ما تماس بگیرید.

You may also like...

Popular Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *